Życie prywatne Olgi Tokarczuk

Kariera pisarka Olgi Tokarczuk mimo, że miała ciężkie i nieoczywiste początki to doczekała się uznania i to nie tylko w postaci szerokiego grona fanów, ale także otrzymania prestiżowej nagrody. W 2018 roku autorka doczekała się przyznania Literackiej Nagrody Nobla dołączając tym samym do grona pisarzy na całym świecie, których twórczość ze szczególnych powodów przypadła do gustu Akademii Szwedzkiej. “Bieguni” to książka, za którą autorka otrzymała tą nagrodę. Olga Tokarczuk jest jednak osobą na tyle wszechstronną, że jej życie prywatne również jest czymś co warto poznać.

Życie prywatne Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk prócz tworzenia nowych książek zajmuje się również szeregiem innych aktywności. Jej działania obejmują ochronę środowiska, a także praw zwierząt, co z resztą nie mogło ujść uwadze czytelnika, który zapoznał się z książką “Prowadź swój pług przez kości umarłych” czy też filmem Agnieszki Holland “Pokot”, który mimo, że ma inny tytuł to jest inspirowany książką Tokarczuk.

Pisarka deklaruje się także jako feministka, a swoją pasję do pisania chce przekazać także nowym twórcom, przez angażuje się w różne warsztaty i zajęcie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim była organizatorką warsztatów prozatorskich, a na Uniwersytecie Opolskim w 2008 roku zajmowała się wykładaniem twórczego pisania. Prócz pasji do dzielenia się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami Tokarczuk chce również zaangażować się charytatywnie. Jej fundacja, której utworzenie zapowiedziała w 2019 roku będzie miała się skupiać na promocji polskiej kultury, także ochronie środowiska i zwierząt. Na ten cel ma zamiar przekazać kwotę jaką uzyskała wraz z otrzymaniem Nagrody Nobla, czyli 350 tysięcy. Do wzięcia udziału w przedsięwzięciu już zostały zaproszone osoby związane ze światem twórczym.

Prowadź swój pług przez kości umarłych od Olgi Tokarczuk

Książka “Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest pozycją, która już doczekała się ekranizacji. Powieść opowiada historię starszej kobiety, która podobnie jak sama autorka jest wegetarianką. Janina Duszejko, która jest główną bohaterką książki mieszka w Kotlinie Kłodzkiej i zajmuje się nauczaniem języka angielskiego, a także tłumaczeniem tekstów Williama Blake’a. Jej zdaniem za zbrodnie na ludziach odpowiadają zwierzęta, które miałyby odpłacać za los, który je spotkał. Książka porusza wątek tradycji myślistwa, choć może nie konieczne w pozytywny sposób. Dzieło doczekało się przetłumaczenia na inne języki.